Czym są tkaniny i dzianiny?

Przeciętni ludzie nie rozróżniają specjalistycznych terminów, co bywa niedopuszczalne z punktu widzenia specjalistów. Tak samo bywa z tkaninami i dzianinami. Z punktu widzenia laika to to samo, pamiętajmy jednak, iż z perspektywy miłośniczki szycia bądź przedstawiciela przemysłu włókienniczego to dwie różne rzeczy o różnych właściwościach oraz zastosowaniu. Na czym polegają różnice między tkaniną i dzianiną i czemu to kwestia o niebagatelnym znaczeniu?

Proces produkcji tkanin i ich zastosowanie

Pod terminem „tkanina” kryje się płaski produkt włókienniczy tworzony w rezultacie przeplatania ułożonych pod kątem prostym nici osnowy i wątku. Dokonanie połączeni owych dwóch systemów nici zgodnie z ustalonym wzorcem to właśnie tkanina. Cechy, jakimi odznaczają się nitki osnowy i wątku wpływa na parametry danej tkaniny takie jak ścieralność, gramaturę, odporność na rozciąganie, przewiewność i wiele innych. W normach dotyczących każdej tkaniny opisane są takie parametry jak sposób przeplatania układów osnowy i wątku, ciężar, wyrażony w procentach współczynnik wrobienia osnowy czy wątku, a także inne właściwości. Najbardziej rozpowszechniona tkanina jest wyrabiana na bazie bawełny – to materiał, który jest uznawany za najbardziej miły w dotyku oraz najwygodniejszy. Bawełnę stosuje się podczas produkcji ubrań delikatnych dla skóry, jednakże inne jej zastosowania można by wyliczać bez końca.

Ważne informacje na temat dzianiny

Dzianina to także wyrób włókienniczy wytwarzany przez wyrabianie rządków wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Aby łatwiej to zrozumieć, można porównać ten materiał do szalika utkanego na drutach. Można zwizualizować sobie grube połączenia włókien, które dzisiaj mogą być również tak drobne, czasami nawet niezauważalne. Dzianina jest idealnie elastyczna i umożliwiająca rozciąganie, produkuje się ją z jednej nitki z wykorzystaniem szydełek bądź osnowarek. Dzianiny występują w wielu wariantach: gładkie, wzorzyste, zdobione, ozdabiane fakturami lub z okrywą włókienną – jak widać, czego dusza zapragnie. Godna uwagi jest dzianina single jersey, która znajduje liczne zastosowania w branży tekstylnej. Dzianina tego rodzaju jest cienka, przepuszczająca powietrze a także szczególnie miła w dotyku, dlatego doskonale przydaje się podczas szycia ubrań takich jak bluzki, odzież nocna, sukienki, t-shirty. Single jersey na dużą skalę stosowana bywa do wytwarzania ubranek dziecięcych i niemowlęcych.

Kiedy bardziej przyda się tkanina, a kiedy dzianina?

Nie da się przytoczyć ściśle określonych reguł, które mówiłyby które wyroby tekstylne można wykonywać tylko z dzianiny czy też tylko z tkaniny, bowiem zarówno tkanina, jak i dzianina są uniwersalne i posiadają wyjątkowe właściwości. Tkaniny z reguły są trudniejsze do zniszczenia, występują w szerszej gamie wzorów. Dzianiny są za to przyjemniejsze w dotyku, w razie potrzeby można je rozciągać, dzięki czemu dają więcej możliwości w czasie produkcji opinającej odzieży, ale także narzut na kanapy czy fotele czy bielizny pościelowej. Specjaliści zajmujący się zawodowo branżą tekstylną potrafią wskazać różnice i doskonale zdają sobie sprawę, czym różnią się te dwa materiały, aczkolwiek przeciętni ludzie również mogą sobie poradzić. Jeżeli chcielibyśmy nabyć materiał do uszycia swetra czy czegokolwiek innego odzienia warto się namyślić, czym powinna charakteryzować się zastosowana tkanina. W sklepie tekstylnym należy sprawdzić jak się zachowuje, czy jest solidny, czy jest ciężki, czy prześwituje itp. Dzięki tej metodzie bez trudu odszukamy stosowną tkaninę lub dzianinę. Jeżeli jednak nie mamy pojęcia co powinniśmy wybrać, to warto skonsultować ten wybór z kompetentną osobą.

Post Author: ds_admin