Rozwód i dzieci – najważniejsze porady dla dorosłych

Najmłodsi zawsze odczuwają przebieg rozstania rodziców. Po pierwsze fakt, że ich rzeczywistość zmieni się diametralnie i nie doświadczą tego samego rodzinnego, stanowi ogromny stres tak dla rodziców, jak i dla dziecka. Od postawy rodziców jest zależne zdrowie psychiczne dziecka, a przyjęcie odpowiedniego kierunku pomoże złagodzić konsekwencje rozwodzenia się.

Wsparcie dla dzieci nie wystarczy. Potrzebna terapia rodziców

Ponieważ rozwód przynosi wielką traumę dla dziecka, jedynym rozwiązaniem jest to, aby rodzice przełamali barierę psychologiczną i poszli na własną psychoterapię. Stale pokutuje niewłaściwe rozumowanie, że samo zapisanie syna czy corki do psychologa od dzieci wystarczy, a specjalista za sprawą zaklęcia wyprostuje stan psychiczny dziecka i wszystko się ułoży. Raczej trzeba się nastawić, że w większości terapii będzie to po prostu nieefektywne. Należy przyznać, że wostatnich latach wzrosła świadomość społeczna w tym obszarze. Rodzice zgłaszają się już nie tylko do prawnika, wpisując do wyszukiwarki np. „adwokat rozwód łódź„, ale coraz częściej „rozwód terapia dorosłych”.

Bywają domy, w których nie ma zwyczaju ujawniania prawdy, nie okazuje się uczuć i nie ustala faktów. Czasami dziecko po wizytach u terapeuty, zaczyna stosować nowe umiejętności, wprawiając dorosłych w konsternację. Bierze się to nieświadomości postępów córki lub syna po sesjach u psychoterapeuty. Tylko ukierunkowani dorośli odpowiednio potraktują dziecko w ciężkich dla niego chwilach.

Bezpieczeństwo i spokój dzieci na pierwszym miejscu

Okres oswajania się przez dziecko z nową sytuacją można porównać do żałoby. W początkowym stadium następuje wyparcie, a potem jest kolejno gniew, nadzieja i poradzenie sobie ze stratą. Nie poradzi sobie z dotarciem do końca bez wsparcia dorosłych. Rozwód nie zostanie zapamiętany jako rozdzierający moment jedynie wtedy, gdy dorośli wezmą na siebie ten ciężar. Mimo wszystko powinni zachować świadomość, iż procesowi oswajania się dziecka z ich rozstaniem będą wtórować ogromne emocje. Jednak to właśnie ono powinno pozostać najważniejsze dla dorosłych. Najtrudniejsza okazuje się wyprowadzka jednego z rodziców. W tej sytuacji regularne i wypełnione treścią wizyty to klucz do sukcesu, który zapobiegnie powstaniu u dziecka uczucia porzucenia.

Post Author: Mira Nowa