Usprawnienia dla niepełnosprawnych. Czy trudno jest przekształcić dom?

Osoba niepełnosprawna zwykle musi mieć potrzebne udogodnienia, by być samodzielną i co najważniejsze móc samej żyć. Przy wyjściu poza dom zazwyczaj ma przy sobie tylko podstawowe rzeczy, które nie gwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa. W jaki sposób usprawnić mieszkanie, aby zostało powierzchnią, w której poczuje się pewnie?

Projektowanie miejsca dla osoby niepełnosprawnej.

W zwyczajnych sytuacjach nie mamy świadomości, jak nieznacznie rozszerzone framugi drzwiowe, mniej strome schody, a zwłaszcza kontakty na niższej wysokości upraszczają każdy dzień. Na etapie budowy i projektu można przesunąć drzwi, tak by w prosty sposób sprawnie dodać podjazd, dobrze byłoby złączyć kilka różnych pomieszczeń komponując przestronną powierzchnię. Przestrzenne miejsce to stanowczo mniej przeszkadzających przedmiotów, które musielibyśmy ominąć przy przemieszczaniu się, a także więcej przestrzeni przy jeżdżeniu wózkiem czy balkonikiem. Szuflady powinny być niższe niż klasyczne w sklepach meblarskich, a armaturę łazienkową od razu można umiejscowić tak, żeby osoba mająca trudności w poruszaniu się mogła sama zatroszczyć się o swoją higienę. W dzisiejszych czasach powszechne są też przedmioty pomagające osobom niepełnosprawnym w codzienności, a które ze smakiem będziemy mogli wkomponować do projektu wnętrza, tak by wyglądało ono, jak zupełnie zwyczajne i nowoczesne mieszkanie.

Stołek pod prysznic w zestawie z barierką – bezpieczna kąpiel.

Osoba niepełnosprawna albo tylko chwilowo niedyspozycyjna (np. przez operację albo choroby) zazwyczaj potrzebuje jakiejś asysty. Niby wiemy, iż osoba z trudnościami chciałaby asysty także w toalecie, chociaż powiedzmy szczerze – jak wielu z nas odczuwa dyskomfort, w momencie w którym opiekun idzie z osobą niepełnosprawną do toalety. Czynności związane z higieną zazwyczaj dotyczą zupełnie intymnych sfer. To bardzo znaczące, żeby osoba mająca problemy w poruszaniu się miała możliwość skorzystać z toalety bądź wykąpać się bez niczyjej pomocy. Nawet osoba przywiązana do wózka, ale wyposażona w odpowiednio dopasowany stołek pod prysznic, drążek do przytrzymania się i duży brodzik będzie potrafiła radzić sobie bez pomocy z zewnątrz. Całkiem niezłożone elementy, jak stołek pod prysznic oraz barierki, będą idealne nie tylko dla osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością, ale też starszym czy kobietom ciężarnym. Dają swobodę, pomagają samodzielnie usiąść lub wstać. Dają możliwość dokładnego umycia włosów czy sięgnięcia w wygodnej pozycji do stóp.

Pokój i sypialnia osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być miejscem, które kojarzymy przede wszystkim ze snem. Warto by łóżko było przystosowane do wymogów osoby mającej kłopoty z poruszaniem się, tak aby także za dnia, przy braku pomocy ze strony kogoś z rodziny, potrzebujący mógł się samodzielnie bezpiecznie położyć oraz odpocząć. Powinno się zdobyć łóżko z całkowitą regulacją przy pomocy przenośnego pilota. Najlepiej nie zapominać, iż osoba z problemami z poruszaniem się może mieć problem, by dobrze ustawić swoją poduszkę pod głową lub wałek pod inną częścią ciała. Segmentowe sterowanie gwarantuje delikatne podniesienie i opuszczenie dowolnej części ciała. Do tego, w przypadku osoby poruszającej się na wózku, łóżko powinno zrównywać się z wysokością wózka. Przez to ułatwienie chory bez pomocy może bez problemu przesiąść się z wózka na łóżko i na odwrót.

Post Author: ds_admin