Jakie są rodzaje dachówek ceramicznych i który z nich jest najlepszy?

Dach na którym znajduje się dachówka ceramiczna jest trwały, bezpieczny i energooszczędny. Ogromnym plusem jest też forma samej dachówki, która łączy stylowy wygląd oraz niepospolity kształt. W sklepach znajduje się wiele modeli dachówki, zatem należałoby się z nimi zapoznać jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie. Pomoże to idealnej dachówki.

W jaki sposób wybrać najlepszą dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna występuje w wielu kształtach i ma mnóstwo różnych właściwości, które zależą od rodzaju. Mnogość kolorów i dostępność wielu form dają możliwość stworzenia dachu o oryginalnym wyglądzie.

Ma nierównomierny, wydłużony kształt i jest złożona z dwóch elementów. Ma również bardzo nietypowy sposób montażu. Podczas układania w pierwszej kolejności na dachu układana jest „mniszka” obrócona krawędziami do góry, jako drugi układany jest „mnich”. Do ułożenia dachówki potrzebne są łaty i specjalne klamry, tylko taki montaż zapewni stabilność i wytrzymałość dachu. Dachówka pięknie wygląda po ułożeniu, ale niestety przez to jest droższa.

Dachówka ceramiczna typu karpiówka jest najstarszym z dostępnych na rynku wariantów i nadal cieszy się olbrzymią popularnością i również często widać ją na dachach domów. Jej znakiem rozpoznawczym są wyjątkowe ostre oraz proste brzegi, a także zaokrąglone zakończenia. Dachówka ta ma prostą formę i jest lekko wydłużona, a jej powierzchnia występuje w formie gładkiej lub żłobkowanej. Ten rodzaj pokrycia dachowego jest bardzo plastyczny, a w efekcie niezwykle uniwersalny. Taką dachówkę można rozłożyć na dachu jedną z dwóch metod: w łuskę bądź w koronkę.

Dachówka ceramiczna nazywana holenderką ma profil w kształcie litery S, ale interesujący wygląd to nie jedyna jej zaleta. Wspomniany model dachówki jest bardzo funkcjonalny, a to dlatego, że umożliwia doskonałe i niezwykle szczelne pokrycie dachu, a także świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wody. W trakcie układania można zdecydować się na jeden spośród kilku opcji rozstawów.

Odmianą najbardziej rozpoznawalną jest dachówka ceramiczna zakładkowa. Charakterystyczne wypukłe „zakładki” wzdłuż krawędzi to jej znak rozpoznawczy. Wypukłości pozwalają na układanie dachówki warstwami. Bardzo często jest stosowana jako uszczelnienie łączeń.

Dachówka ceramiczna nazywana marsylką to również dachówka zakładkowa, ale jest to model z dwoma wyżłobieniami, dlatego ciężko jest pomylić ją z innymi dachówkami.

Post Author: Mira Nowa