Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o rozliczeniach z zagranicy

Zaliczasz się do osób, które wróciły do Polski po pracy w innym miejscu na świecie? Jeśli tak, to prawdopodobnie zastanawiasz się, jaką metodą dokonać rozliczenia z zagranicy. Wiele osób do dziś nie ma pojęcia, od czego zacząć. Na szczęście wcale nie jest to takie trudne!

Rozliczenie podatku z zagranicy to w ostatnim czasie dość popularny temat – głównie z tego powodu, że znając język angielski łatwo jest znaleźć dobrze płatną pracę za granicą. Nawet jeżeli nie zamierzamy opuszczać kraju na zawsze, to wciąż chętnie korzystamy z takiej możliwości. Nie wszyscy jednak mamy pełną świadomość znaczenia procesu rozliczenia przed zapadnięciem decyzji o wyjeździe. Rzeczą, od której każdorazowo zależy rozliczanie się z dochodów uzyskanych za granicą, jest w pierwszej kolejności kraj, do którego się wybieramy. Wszystko to będzie regulować model zatwierdzonej między określonymi państwami umowy. Druga rzecz to rezydencja podatkowa – jeśli posiadamy polską, to oczywiście dokonujemy rozliczenia w naszym rodzimym kraju. Spełnienie tego warunku będzie uznane, jeśli przebywamy w Polsce co najmniej 183 dni w danym roku.

Konkretny sposób, w jaki dokonujemy rozliczenie podatku z zagranicy zależny będzie oczywiście przede wszystkim od wspomnianej wcześniej umowy pomiędzy konkretnymi państwami. Możemy dziś rozróżnić umowę z odliczeniem proporcjonalnym oraz drugą: umowę z wyłączeniem z progresją. W przypadku pierwszej z nich musimy rozliczyć się w naszym kraju niezależnie od tego, czy w tym czasie uzyskaliśmy jakiekolwiek przychody w Polsce. Dochód z obczyzny jest oczywiście opodatkowany u nas w kraju, ale od lokalnego podatku odliczony zostaje podatek uiszczony wcześniej w kraju docelowym. Druga ewentualność natomiast oznacza dla nas dokładnie tyle, że nie będziemy musieli wypełnić naszego PIT-u, w przypadku gdy dochody pochodzą wyłącznie z zagranicy.

Post Author: ds_admin