Toksyczny związek – naprawiać czy odejść?

Stale rośnie poczucie godności każdego z nas i chęć samoobrony. Da się to stwierdzić zwłaszcza w relacji do kobiet. Nawet jeśli problem nie uderza tylko w płeć piękną, to głównie one odczuwają toksyczność relacji nieuporządkowanych relacji. Na szczęście już daje się wyjść z takiego położenia na stałe.

Mimo że wzrasta świadomość, jednak funkcjonuje zgoda na przemoc. To jedynie trudniejsze do wyplenienia oblicza. Wszechwładna żądza dominacji, niewybredne żarty, próba kontroli drugiej osoby na każdym kroku, protekcjonalne reakcje – często nietrudno wziąć to za elementy miłości.

Co zrobić, gdy zapala się sygnał alarmowy?

Najpierw wydaje się, że to nic takiego. Zaczyna się od aluzji w towarzystwie, co stawia Cię w niewygodnej sytuacji i wprawia w kompleksy. Jedynie tobie nie jest do śmiechu, za to pozostali dobrze spędzają czas – przeżyłaś coś takiego? Dająca do myślenia jest także również niezdrowa zazdrość. Oczywiście, ukochany będzie zabiegać i troszczyć się, lecz nie gódź się na zamykanie pod szklanym kloszem. Niebezpiecznym krokiem mogą być oznaki nękania. Zaglądanie do smartfona czy nawet śledzenie niewątpliwie są informacją o problemie.

Gdzie szukać wsparcia?

Nie warto zaczynać od wojny. Być może długa rozmowa i przedstawienie Twojej oceny sytuacji uświadomią mu, że przesadza. Przecież nierzadko wyborami ludzi sterują podświadome reakcje, jakich nie da się uzasadnić. Z tego powodu nieodmiennie należy postawić na próbę wyjaśnień. Podejdź do tego spokojnie. Kłótnia po scenie zazdrości niczego nie naprawi. Najlepiej zacząć za moment, gdy trochę ochłoniecie.

Następnym krokiem będzie odwiedziny u psychologa. Gdy najbliższy ci człowiek zauważył, skąd się to wszystko bierze, ale nie potrafi sobie z tym poradzić, możesz mu pomóc przy pomocy specjalisty. Celem terapii jest uświadomienie wagi zjawiska i lista metod, jak je zlikwidować. Niczego nie da się zrobić od razu. Potrzebna będzie cierpliwość, lecz daj mu szansę. Rzeczowo rozmawiaj, zwracaj uwagę, pomagaj w trudnym momencie.

Co zrobić, gdy nic nie pomoże?

Wbrew chęciom i próbom ratowania relacji może zwyczajnie nie wyjść. Wówczas najlepiej zdecydować się zakończenie relacji. Wtedy może się zdarzyć, że dotknięty „były” nie pogodzi się z porażką. Wówczas pozostaje poszukanie dobrej opieki prawnej. Najlepiej zacząć od przeglądania opinii. Do frazy w wyszukiwarce np. prawnik Kraków, koniecznie dodaj wyraz „rozwód”. Koniecznie sprawdź opinie o wybranym specjaliście. Skuteczne Zerwanie z prześladowcą nie jest takie proste. Doświadczony specjalista nie będzie się wahał, co robić, gdy sprawa trafi na wokandę. Nie zapominaj, zaufany pełnomocnik to osoba, której przekażesz informacje o swojej sytuacji i prawdopodobnie część swojej przyszłości.

Post Author: ds_admin